Hírek
2025. November 08. 08:42, szombat |
Életmód
Forrás: MTI
Új szárazságtűrő búzavonalat fejlesztettek a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet kutatói
Új szárazságtűrő búzavonalat fejlesztettek a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (HUN-REN ATK) Mezőgazdasági Intézet kutatói, a féltörpe búza a virágzás kritikus szakaszában is képes csökkenteni a vízhiány okozta termésveszteséget, a vastagabb gyökérrendszer és a hatékony víztárolás révén pedig kiemelkedő lehetőséget kínál a klímaadaptált, szárazságtűrő búzafajták nemesítéséhez - közölte a A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat pénteken az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet kutatói széleskörű együttműködés keretében fejlesztették ki a GLA8 elnevezésű búzavonalat.
Kiemelték, a GLA8 vonalat a martonvásári Mv9kr1 és Mv Karizma búza genotípusok és az Agropyron glael keresztezésével hozták létre. Szántóföldi és üvegházi kísérletekben az új búzavonal terméshozama és termékenyülési képessége a szülőfajtákéhoz hasonló értékeket mutatott. Ugyanakkor a virágzás korábban következett be, ami előnyt jelenthet az aszályos időszakokban - ismertették.
A kutatásról a szakterület egyik legmagasabb presztízsű folyóiratában, a Plant Cell Reports-ban jelent meg tanulmány, amely egy új, stabil 3St(3D) kromoszóma-helyettesítést, úgynevezett szubsztitúciót hordozó búzavonal - a GLA8 - létrehozását, és részletes vizsgálatát ismerteti - írták a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 31. 07:35, szerda | Életmód
Különleges meteorraj érkezik január első napjaiban
Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.
2025. December 31. 07:34, szerda | Életmód
Lavina sodort el egy magyar házaspárt Dél-Tirolban, a férj meghalt
Lavina sodort el hétfőn egy magyar házaspárt az olaszországi Trentino-Alto Adige (Dél-Tirol) megye Aurina-völgyében, a férj meghalt, felesége viszont sértetlen maradt
2025. December 30. 09:54, kedd | Életmód
A háziállatok védelmére hívják fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok idején az állatvédők
A háziállatok védelmére hívja fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok és petárdázások idején az Orpheus Állatvédő Egyesület és a Rex Alapítvány.
2025. December 30. 09:49, kedd | Életmód
Ismét Ügetőszilveszter a Kincsem Parkban
Immár 26 éves az Ügetőszilveszter, melyet hagyományosan az év utolsó napján rendeznek a fennállása centenáriumát ünneplő Kincsem Parkban.

