Hírek
2017. December 07. 07:21, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti
Sok adózási teendőjük van a vállalkozásoknak decemberben

A vállalkozásoknak decemberben nemcsak a bevallási határidőkre kell figyelniük, de több döntés meghozatalára is, amelyeket később már nem, vagy csak többlet adminisztrációval lehet pótolni
- hívja fel a figyelmet a Mazars. A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat közleményében kifejti: a társaságiadó-feltöltési kötelezettség számításakor célszerű végiggondolni az adóalap-csökkentő tételeket és adókedvezményeket. Ugyancsak célszerű sorra venni, hogy milyen adóalap-növelő tételekkel kell majd számolnia a vállalkozásnak.
Nagyobb adóelőnyt lehet elérni, ha a látványcsapatsport, előadóművészet, vagy filmművészet támogatása az adóelőleg-feltöltés terhére történő felajánlással valósul meg. Mivel a decemberi előlegkiegészítés alkalmával átutalt összeg esetén még a magasabb, 7,5 százalékos jóváírás érvényesíthető - mutat rá a tanácsadó cég.
Arra is figyelni kell, hogy nem megfelelően meghatározott adóelőleg-kiegészítés mulasztási bírságot von maga után. Ha az adózó az adóévi várható adó összegét nem vallotta be, és nem fizette meg legalább a 90 százalékát december 20-ig, a ténylegesen bevallott és befizetett előleg, valamint az adó 90 százalékának különbözete után 20 százalékig terjedő mulasztási bírságot szab ki rá az adóhatóság.
Közeleg az országonkénti jelentéshez (CbCR) kapcsolódó bejelentési határidő is. A naptár szerinti üzleti évet követő adózóknak december 31-ig - a 2016-os és 2017-es üzleti évekre vonatkozóan - CbCR bejelentési kötelezettségük lesz. Ez minden magyar társaságot érint, amely olyan nemzetközi vállalatcsoport tagja, amelynek az éves konszolidált bevétele eléri a 750 millió eurót.
A bejelentési kötelezettséget a 17T201T formanyomtatványon teljesíthetik a cégek, amelyet külön-külön kell benyújtani a két évre.
2018. január 1-je után a gazdálkodó szervezetek már csak elektronikus úton - a Cégkapun keresztül - tarthatják a kapcsolatot az állammal, és bevallásaikat is ezen keresztül kell majd benyújtaniuk. A cégkapus regisztráció 2017. december 31-ig minden gazdálkodó szervezet számára kötelező - figyelmeztet a Mazars. Mivel a jövőben az összes közigazgatási és hatósági eljárással kapcsolatos kommunikáció ezen a csatornán keresztül történik majd, ez a Cégkapu tárhely folyamatos menedzsmentjét kívánja - írják.
Az áfabevallással kapcsolatban a Mazars arra hívja fel a figyelmet, hogy a decemberi, a negyedik negyedéves vagy éves bevallás benyújtása előtt az áfaanalitikát és beszerzési számlákat is meg kell vizsgálni az áfatörvény 153/A paragrafusának 2016. január 1-jei módosítása miatt. A fizetendő adót ugyanis csak ugyanazon adómegállapítási időszakban keletkezett áfával, vagy ezt megelőzően keletkezett, de legfeljebb a tárgyidőszakot magában foglaló naptári évet megelőző egy naptári éven belül keletkezett áfa összegével lehet csökkenteni.
Hozzáteszik, mostanáig ez a változás nem jelentett problémát, hiszen nem telt még el két év a jogszabályváltozás óta. A jövő évi bevallások esetében ez azt jelenti, hogy legfeljebb a 2017-ben keletkezett áfával csökkenthető majd a fizetendő adó. A levonási jog persze megmarad, azonban ahhoz, hogy a 2016-ban keletkezett áfával csökkenteni lehessen a fizetendő adót, a 2018-as időszakot megelőző valamelyik áfabevallási-időszakot önellenőrzéssel korrigálni kell. Érdemes tehát a 2016-os teljesítési dátummal rendelkező, eddig még nem levont áfatartalmú beszerzési számlákat a 2017. negyedik negyedéves, illetve - áfabevallási gyakoriság szerint - a 2017. decemberi vagy a 2017-es éves bevallásban szerepeltetni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt
Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta
2025. Szeptember 17. 07:31, szerda | Belföld
Orbán Viktor: egy korszak véget ért
Annak a korszaknak vége van, amikor azt tudtuk mondani, hogy tőlünk nyugatra minden jó, és semmi mást nem kell csinálni, mint lemásolni azt, ami ott történik
2025. Szeptember 17. 07:29, szerda | Belföld
KSH: a bruttó átlagkereset 693 700 forint volt, 9,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Júliusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 693 700, a nettó átlagkereset 479 500 forint volt.
2025. Szeptember 17. 07:27, szerda | Belföld
OKF: a fűtési szezon közeledtével érdemes próbafűtést végezni
A közelgő fűtési szezon előtt, még a hidegebb időjárás beállta előtt érdemes otthon próbafűtést végezni, amelynek során időben kiderülhetnek az esetleges meghibásodások, és el lehet végeztetni a szükséges javításokat