Városlista
2026. március 7, szombat - Tamás

Hírek

2014. Június 23. 10:19, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

Nyílzápor – Hagyományőrző íjásztalálkozót rendeznek Ópusztaszeren

Nyílzápor – Hagyományőrző íjásztalálkozót rendeznek Ópusztaszeren

A Kárpát-medence minden szegletéből több ezer vendég érkezik a hétvégén az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba, a hagyományőrző íjásztalálkozóra, a Nyílzáporra, hogy megemlékezzen a dicsőséges pozsonyi csatáról és méltó módon tisztelegjen honalapító Árpád vezér előtt – közölte Kodácz Csengele, az intézmény sajtóreferense az MTI-vel.

Az emlékpark több mint ötven hektáros területén lépten-nyomon különleges meglepetések – kiállítások, kulturális programok, kézműves foglalkozások, lovas- és hadi bemutatók - várják a látogatókat.
Pénteken a látogatók részesei lehetnek a 10. századi hadi táborok építésének, és késő délután láthatják a csatajelenet főpróbáját.
Szombaton és vasárnap ki-ki hétpróbás íjászvetélkedésen is megmutathatja, hogyan bánik a honfoglaló magyarok legendás fegyverével. Akik minden próbán megfelelnek, azok megkapják a „Hétpróbás Szeri Íjász” megtisztelő címet.
Szombaton a délelőtti és a kora délutáni avar és hun hadi bemutató után kezdenek el gyülekezni a lovas és gyalogos hagyományőrzők, hogy előadják a világ legnagyobb történelmi íjász együttlövését. Idén a nyugati had szekerekkel vonul be az emlékpark melletti csatatérre, és ezekből alakít ki tábort. A zárt hadrendben felsorakozó íjászok a pajzsfalak mögé bújó nyugati vitézekre lőnek majd speciális nyílvesszőikkel.
Vasárnap folytatódnak a kulturális programok, a lovasbemutatók, egész nap jönnek-mennek az elmaradhatatlan gólyalábasok, csepűrágók, mutatványosok és vándormuzsikusok, délután pedig az Ifjak nyílzáporán a legfiatalabb fegyverforgatók adják elő a csatajelenetet.
Ezerszázhét éve, 907-ben Gyermek Lajos keleti frank király parancsára hatalmas bajor, sváb haderő vonult fel a magyarok ellen. A legendárium szerint százezren lehettek, de a mértékadó becslések szerint is többszörös túlerőben voltak a magyarokkal szemben. A kisebb magyar lovascsapatok már a határvidéken, a gyepükön is meg-megtámadták a bajor csapatokat, ezzel lassítva felvonulásokat a Duna két partján. A végső összecsapásra a mai Pozsony közelében került sor. A csata pontos menetéről keveset tudni, de a magyarok fölényes győzelmet arattak a túlerőben lévő ellenség fölött, a legenda szerint azonban súlyos árat fizettek érte, Árpád fejedelem halálos sebet kapott itt.

Címkék: Fesztivál-program

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 06. 12:00, péntek | Belföld

Választás 2026 - Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki a jelöltek szavazólapi sorrendjét

Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki az egyéni választókerületi bizottságokban, hogy a képviselőjelöltek milyen sorrendben kövessék egymást az országgyűlési választás szavazólapjain.

2026. Március 06. 07:06, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij halálosan megfenyegette Orbán Viktort

Minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gyakorlatilag halálosan megfenyegette Orbán Viktor kormányfőt, Magyarországot azonban nem lehet zsarolni, akárhogyan is fenyegetőznek

2026. Március 06. 07:01, péntek | Belföld

Magyar Péter: sem Ukrajna, sem Oroszország nem zsarolhatja a szuverén EU- és NATO-tag Magyarországot

Sem Ukrajna, sem Oroszország nem zsarolhatja a szuverén EU- és NATO-tag Magyarországot - közölte Magyar Péter a Tisza Párt elnöke csütörtökön az MTI-vel.

2026. Március 05. 14:56, csütörtök | Belföld

Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt.

A nemzetközileg elismert zeneszerző, producer és előadó, Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt