Városlista
2024. május 18, szombat - Erik, Alexandra

Hírek

2014. Október 09. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Megreguláznák a hazai bankokat

Megreguláznák a hazai bankokat

Legfeljebb néhány új európai uniós szabály átültetése várható a fair bankokról szóló törvénytől, amely azonban egységesítheti a most több helyen megtalálható paragrafusokat. A magyar szabályok már most sokkal szigorúbbak ugyanis a hazai pénzügyi szolgáltatókkal, mint azt az unióban megkövetelnék - írja aVilággazdaság.

Már ezen a héten „szóba kerülhet” a kormány ülésén a fair bankokról szóló törvény – jelentette ki Répássy Róbert , az igazságügyi tárca államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Szavai szerint a jogszabály kidolgozása már megkezdődött, a cél, hogy új alapokra helyezzék a fogyasztási kölcsönök folyósításának feltételeit, mert a jelenlegi előírások mellett a bankok tisztességtelen szerződési gyakorlatot folytattak.

Azt akarják elérni, hogy az ausztriaihoz vagy a németországihoz hasonló fogyasztóvédelmi szabályok vonatkozzanak a Magyarországon működő bankokra is, és erősíteni kívánják az MNB pénzügyi felügyeleti szerepét is. Kérdés, mindez mit jelenthet a gyakorlatban. A magyar előírások ugyanis már ma is jóval szigorúbbak az Európai Unióban megköveteltnél. Például: az EU csak tavaly nyáron fogadta el a lakáshitelezésről szóló direktívát, amelyet 2016-tól kell alkalmazni.

Ehhez képest a magyar jogban már 2010 óta érvényes a fogyasztási hiteleknél alkalmazott előírások egy része, amelyek eleve nagyobb szabadságot jelentenek a fogyasztónak, mint azt az unió kérni fogja. Az új uniós szabályok értelmében például a lakáshitel-szerződések megkötése esetén hét napos elállási jogot kell biztosítani (vagy kötelezően hét napot kell várni a szerződés aláírása és érvénybe lépése között, vagy lehetővé kell tenni az ingyenes ellállást). A magyar előírások szerint az elállási jog 14 napos.

Valójában ezért sok minden változást nem várhatunk. A most érvényes hazai regulák alapját a 2008-as uniós irányelv átültetése képzi, azért született meg 2009-ben a fogyasztási hitelezésről szóló jogszabály, hogy megfeleljük az uniós jognak. Aztán ezt szigorították több körben, és ezért sok változást az új, immáron a jelzáloghitelekről szóló uniós paragrafusok elfogadása sem jelent.

Ezekben van szó például arról, hogy a bankok nem nyerhetnek az előtörlesztéssel, illetve, hogy nem lehet túlhitelezni: a fedezetként felajánlott ingatlannak elegendőnek kell lennie a hitel visszafizetésére. (Ezek az előírások a magyar gyakorlatban már megvannak, illetve ennél szigorúbbak.)

A lap értesülése szerint éppen ezért a fair bankokról szóló törvény valószínűleg annyit jelent majd, hogy a 2009-es hitelezési szabályokat kiegészítik az új uniós előírásokból fakadó néhány paragrafussal. Ezen kívül a hitelintézeti törvény most szigorított fogyasztóvédelmi részét is ebbe az új jogszabályba teszik majd át, így egy egységes nagy fogyasztóvédelmi törvény jöhet létre.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 18. 16:00, szombat | Belföld

Baleset-tűz

Meghalt egy ember egy dombóvári háztűzben

2024. Május 17. 19:25, péntek | Belföld

Gyorsabb mobilinternet öt nagyvárosban a Vodafone folyamatos hálózatfejlesztésének köszönhetően

A szolgáltató országos hálózatfejlesztési programja újabb mérföldkőhöz érkezett.

2024. Május 17. 18:41, péntek | Belföld

GVH: számos ponton módosít a Viber hatósági eljárás miatt

Számos ponton módosít a Viber internetalapú üzenetküldő szolgáltatás a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásának köszönhetően - közölte a hatóság pénteken az MTI-vel

2024. Május 17. 14:40, péntek | Belföld

KSH: a benzin 12, a dízel 1 forinttal olcsóbb a szomszédos országok átlagánál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 609 forint volt, ami megegyezik a régiós átlagértékkel. A szomszédos országokban az átlagár 621 forint volt.