Hírek
2021. December 21. 07:00, kedd |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Magyarországon egyedülálló kettős műtétet hajtottak végre Szegeden
Egy páciensen két szív-érrendszeri műtétet hajtottak végre a Szegedi Tudományegyetem orvosai - tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Világviszonylatban is csupán néhány a mostanihoz hasonló esetet ismertettek, Magyarországon pedig ilyen kombinált beavatkozást ezidáig még nem végeztek - közölték.
Egy 85 éves férfin transzkatéteres aortabillentyű-beültetést és - hasi artériás értágulat miatt - fedett stentbeültetést hajtottak végre. A beavatkozás teljes egészében metszés nélküli technikával történt.
A közlemény idézi Palásthy Zsolt érsebészeti profilvezető főorvost, aki elmondta, hogy a technika és a személyi feltételek fejlődése révén napjainkra megvalósulhatott egy néhány éve még elképzelhetetlennek hitt műtét. Ezt a beavatkozást korábban csak egy nyitott szívműtét majd egy másik időpontban végzett nagy hasi érműtét formájában lehetett volna véghezvinni.
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban az intervenciós kardiológiai és az érsebészeti munkacsoportok szoros együttműködésében végezték a műtétet.
Világszinten is nagy hatása lehet a most elvégzett szegedi műtétnek, mivel olyan speciális helyzetet oldottak meg az orvosok, amelynek operatív és klinikai tapasztalatait megosztva ennek a műtétnek a rizikója is tovább csökkenthető - áll a közleményben.
Hozzátették: lesznek még hasonló beavatkozások, ehhez egy komplex kardiovaszkuláris kiválósági centrumot szeretnénk kialakítani a közeljövőben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 17. 07:48, szerda | Belföld
DPD Hungary: kézbesítési késések alakultak ki a nagy csomagforgalom miatt egyes budapesti és főváros környéki területeken
2025. December 17. 07:45, szerda | Belföld
Varga Mihály szerint csak 2027 második felére érhető el fenntartható módon az inflációs cél
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs célja 2027 második felében érhető el fenntartható módon, de a szeptemberi előrejelzéshez képest az idén és jövőre is alacsonyabb lehet az infláció
2025. December 16. 07:10, kedd | Belföld
Orbán Viktor: ha békepárti kormányt választunk, béke lesz, ha Brüsszel-párti kormányt választunk, háború lesz
2025. December 16. 07:05, kedd | Belföld
Lázár János: Magyarországon a közlekedés mindenki számára legyen alapjog
Magyarországon a közlekedésnek mindenki számára alapjognak kell lennie - hangoztatta az építési és közlekedési miniszter hétfőn délelőtt a Vas vármegyei Rábapatyon, ahol egy autóbuszmegállóban tartott sajtótájékoztatót.

