Városlista
2024. május 2, csütörtök - Zsigmond

Hírek

2014. Június 04. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Magyarország a felminősítés kapujában

Magyarország a felminősítés kapujában

Egyre többször kerül terítékre Magyarország adósbesorolásának javítása. Sokak szerint, ha Portugália megérett rá, akkor Magyarország is. Ha pusztán a makrogazdasági előrejelzéseket nézzük, akkor a kilátások javításáról nem kell vitázni.

A hitelminősítők azonban többször megégették magukat az elmúlt években, ezért fokozott óvatossággal szemlélik az eseményeket. Jelenleg a kiszámítható gazdaságpolitikát, a csökkenő államadósságot és az adósságszerkezet milyenségét tekintik elsődlegesnek, ezért véleményünk szerint leghamarabb 2015 eleje-közepe lehet a reális céldátum a felminősítésre. A felminősítés vélhetően már a fundamentális javulás után következne be, ezért az akkori szintekről tartós forinterősödést nem okozna egy ilyen lépés - mondják az Equilor elemzői.

Az elemzők nem lennének meglepve, ha nyár végéig kiigazító megszorító csomaggal rukkolna elő a kormány, aminek köszönhetően sikerülne 2,9 százalékra szorítani a mutató értékét. Ugyanis a rekord alacsony infláció az adóbevételekben okozhat elmaradást, míg a dohány-és alkoholtermékek piacának zsugoródása az ÁFA bevételeket csökkentheti, a tartalék szintjéről már nem is beszélve; tavalyi 600 milliárd helyett 200 milliárd forint lett betervezve.

Az MNB-alapkamat kapcsán 2,0-2,5 százalék közötti kamatmélypontra számít az Equilor, a jegybank vélhetően kitart a mérsékelt ütemű kamatvágások mellett. Ebben változást a globális hangulat hirtelen és markáns romlása okozhat. A forint tekintetében arra számítanak, hogy az euróval szemben tartósan a 300-as szintek körül ingadozik majd. A devizahiteles mentőcsomag adott esetben a családi csődvédelemmel is kiegészülhet, az ősz folyamán ez a forintra nézve jelent kockázatot. A 315-ös szint felett a kormányzati kommunikációban ismét változás állhat be az infláció elleni küzdelem miatt.

A hazai részvénypiacon a globális piaci mozgások és a választások tükrében a blue chip-ek közül egyedül a MOL-ban látunk fantáziát. Bár az INA-körüli viszontagságok nyomot hagytak a kurzuson, idén vélhetően eldől a 'vele vagy nélküle” kérdés, ami további akvizícióknak biztosíthat teret. Az OTP esetében a devizahiteles mentőcsomag és a bankszektort érintő intézkedések jelentenek hátrányt, míg a Magyar Telekom esetében az osztalékfizetés hiánya tette sebezhetővé a kurzust. A Richter esetében a cariprazine-nal kapcsolatos vizsgálatok elhúzódása miatt váltunk óvatossá.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 01. 09:19, szerda | Belföld

20 éve csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz

Hosszú évek után teljesült a magyarok vágya, most mégis sokan szkeptikusan a csatlakozás helyességét illetően.

2024. Április 30. 13:36, kedd | Belföld

1,7 százalékkal nőtt a GDP

A bruttó hazai termék (GDP), a gazdaság teljesítménye 2024 első negyedévében 1,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden első becslése alapján.

2024. Április 30. 08:30, kedd | Belföld

MÁV-Volán: május 1-jén ünnepnapi menetrend szerint közlekednek a vonatok

Május elsején a vonatok az ünnepnapi menetrend szerint közlekednek, másnap már a megszokott munkanapi menetrend érvényes - tudatta a MÁV Zrt. kedden az MTI-vel.

2024. Április 30. 08:28, kedd | Belföld

Maruzsa Zoltán: cél a köznevelés digitalizációja

A kormány ebben a ciklusban a magyar köznevelés digitalizációját tűzte ki célul - jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára hétfőn Szolnokon.