Városlista
2026. június 19, péntek - Gyárfás

Hírek

2011. December 05. 13:07, hétfő | Külföld
Forrás: mno.hu/MTI

Ők lesznek az unió következő tagállamai?

Ők lesznek az unió következő tagállamai?

Szerbia és Montenegró EU-integrációs folyamatáról is tanácskoznak hétfőn délelőtt kezdődött brüsszeli tanácskozásukon az uniós országok külügyi, illetve európai kérdésekkel foglalkozó miniszterei.

A megbeszélésen Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviseli.

Az EU legfőbb javaslattevő-végrehajtó intézménye, az Európai Bizottság októberben azt indítványozta, hogy Szerbia kapjon EU-tagjelölti státust, a már tagjelölt Montenegróval kapcsolatban pedig döntsenek a csatlakozási tárgyalások tényleges megkezdéséről. A szerbeknek ugyanakkor a bizottság szerint erőfeszítést kell tenniük a Koszovóval való viszony normalizálása érdekében, és velük csak akkor indokolt a csatlakozási tárgyalások megkezdése, ha jelentős eredmények születnek ezen a téren.

A hét végén Szerbia és Koszovó – uniós elnöklet alatt Brüsszelben folytatott megbeszélésen – megállapodott a szerb–koszovói határátkelők közös igazgatásában. Ettől a térségben mindmáig tapasztalható, időnként erőszakba torkolló feszültség enyhülését remélik. Az átkelőkhöz vezető utakon úttorlaszokat emelő észak-koszovói szerb lakosok hangadói azonban egyelőre elutasítják a Belgrád és Pristina között létrejött kompromisszumot, hiába kérte tőlük annak tudomásul vételét – és az útakadályok eltávolítását – Boris Tadics szerb elnök.

Az uniós tagállamok miniszterei – az úgynevezett általános ügyek tanácsaként eljárva, tehát nem színtisztán külpolitikai kérdéseknek szentelt hétfői ülésükön – ebben a helyzetben tekintik át a bővítési politikával kapcsolatos bizottsági javaslatokat, és tesznek javaslatot a pénteken tanácskozó állam-, illetve kormányfőknek. Egyelőre nyitott kérdés, hogy támogatják-e a bizottsági javaslatot az előrelépésre Szerbia, illetve Montenegró vonatkozásában. A tanácskozásra érkezve Diego López Garrido, az európai ügyek spanyol államtitkára támogatóan nyilatkozott újságíróknak a szerb tagjelöltség megadásáról.

Az általános ügyek tanácsának fő feladata, hogy előkészítse a pénteki EU-csúcsot, amelyen a bővítés mellett az eurómentés kérdésköre lesz a fő téma, különös tekintettel az euróövezeten belüli szorosabb integrációra, az uniós alapszerződés ezzel kapcsolatos módosításának terveire. A csúcstalálkozó kezdetén ünnepélyesen aláírják a horvát–EU csatlakozási szerződést. Zágráb a ratifikációs eljárás nyomán várhatóan 2013 közepén válhat uniós taggá, de képviselője – megfigyelőként – már a mostani csúcstalálkozóra is meghívást kapott.

Horvátország európai uniós csatlakozási szerződését múlt héten hagyta jóvá plenáris ülésén az Európai Parlament. A szerződést a tervek szerint pénteken, az EU-tagországok állam- és kormányfői találkozóján írják alá. Az ezt követő ratifikációs folyamat sikeres lezárultával – várhatóan 2013 közepétől – Horvátország lesz az EU 28. teljes jogú tagja. A magyar néppárti képviselőcsoport a brüsszeli plenáris szavazás után kiadott közleményben az EU előző, magyar soros elnökségének sikereként méltatta a szerződés megszületését – számolt be róla az MNO.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 19. 11:00, péntek | Külföld

Ukrajnai háború – Az eddigi legnagyobb dróncsapás érte Moszkvát

Három nap alatt másodszor érte ukrán dróntámadás a Moszkvai Olajfeldolgozó Gyárat (MNPZ), de a keddivel ellentétben csütörtökön már több pilóta nélküli repülőszerkezet is eltalálta a létesítményt.

2026. Június 19. 09:00, péntek | Külföld

Ne várjunk őszig a kéményellenőrzéssel!

2026. Június 17. 14:00, szerda | Külföld

Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást

Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.

2026. Június 16. 11:00, kedd | Külföld

Kallas: az amerikai-iráni megállapodás első lépés a Hormuzi-szoros megnyitása felé

Az Európai Unió üdvözli az Egyesült Államok és Irán között bejelentett megállapodást, amely első lépést jelenthet a Hormuzi-szoros megnyitása és a közel-keleti konfliktus lezárása felé