Városlista
2025. november 25, kedd - Katalin

Hírek

2011. Július 13. 07:41, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress

Algákból állíthatnak elő üzemanyagot

Algákból állíthatnak elő üzemanyagot

Egy egyetemi tanulmány keretein belül a tudósok jelenleg a Bath-ban található római fürdőkben tenyésző algákat vizsgálják, amelyekből a remények szerint a jövőben megújuló bioüzemanyagot állíthatnak elő.

Hasonló tanulmányokat már 20 éve végeznek a szakemberek, a jelenleg életben lévő korlátozások azonban nem teszik lehetővé, hogy a biodízelt széles körben is használhassák az emberek.

A biodízelt az algák sejtjeiből kisajtolt olajból állítják elő - az erre a célra alkalmas algák azonban nagyon kevés helyen nőnek, mivel kizárólag a 25 Celsius-fokos vízben érzik jól magukat. Márpedig azok a területek, ahol a víz hőmérséklete tartósan ilyen magas marad, általában mezőgazdasági tevékenységre is alkalmasak, így az algák csupán pár helyen találhatóak meg - írja a BBC.

A Bath-ban található római fürdőkben azonban hétféle alga is tenyészik, amelyek közül a tudósok jelenleg éppen megpróbálják kiválasztani azokat, amelyek normál hőmérsékleten is megélnek, és amelyek emellett biodízel előállítására is alkalmasak.

Mindezek mellett fontos célja a kutatásnak, hogy megtalálják azokat az algákat, amelyeket könnyebb kiszűrni a vízből, és amelyeknek a sejtfalát is könnyebb áttörni az átlagosnál, mivel így nagy mértékben csökkenthetnék a bioüzemanyag előállítási költségét, ami jelenleg meglehetősen magas.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: tudós

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 25. 06:49, kedd | Belföld

NGM: Ezekre érdemes figyelnie a vásárlóknak a Black Friday akciók során

Az ünnepi időszak közeledtével, különösen a november végén esedékes Black Friday akciók idején jelentősen megnő az online és személyes vásárlások száma.

2025. November 25. 06:48, kedd | Belföld

Orbán Viktor: nem akarjuk eladósítani az unokáinkat Ukrajna miatt

Az Európai Unió folytatni akarja a háborút, de mivel pénzük nincs, közös hitelt vennének fel. Erre nemet kell mondanunk.

2025. November 24. 09:12, hétfő | Belföld

Hévízen tartotta idei országos konferenciáját az IPOSZ – fókuszban a kisipar és az AI

A kisipar jövőjét, a mesterséges intelligencia térnyerését és az ipartestületek szerepének megerősítését állította középpontba az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) háromnapos konferenciája, amelyet Hévízen, a Hotel F

2025. November 24. 07:27, hétfő | Belföld

Felhős, csapadékos idővel indul a hét

Felhős, csapadékos idővel indul a hét, majd átmenetileg szárazabb és naposabb idő várható, de a hétvégére újra beborul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.